Whois Lookup

تمام مشخصات ثبت شده دامین از قبیل آدرس، شماره تماس و ایمیل در پایگاه داده های مرکزی وجود دارد. این پایگاه داده ها به عنوان پایگاه داده های WHOIS شناخته شده است.

ثبت دامین

نحوه نام گذاری وب سایت
 

چگونه دامین خود را نام‌گذاري كنيم؟

كاربران با تايپ نام دامین شما در مرورگر، با كليك كردن بر روي نام آن در صفحات مختلف وب و یا جستجو در موتورهاي جستجو وارد سايت شما مي‌شوند.
نام سایت شما قبل از اينكه کاربرانتان وارد سايت شما بشوند تا شما بتوانيد آن‌ها را از طريق صفحات سايت خود جذب نماييد در انتخاب آن‌ها تاثير گذار است. بنابراين اولين قدم شما براي ايجاد وب سايتي موفق انتخاب یک نام دامین ی مناسب مي‌باشد. نام دامین‌ي شما مي بايست متناسب با موضوع وب سايتتان باشد تا بينندگان بدانند كه موضوع وب سايتي كه وارد آن مي‌شوند چيست.

 

آدرس اينترنت شما

هنگاميكه افراد نام دامین‌ي شما را در يك مرورگر تايپ مي‌كنند سرورهايي هستند كه نامه دامین‌ي شما را به IP آدرس‌ها تبديل مي‌كنند و به اين صورت ارتباط برقرار مي‌شود.
در واقع اين نام دامین‌ي شما يك عبارت است كه توسط اين سرورها به تبديل مي‌شود. مزيت‌ اين عمل در آنست كه خود شما و همه‌ي بازديدكنندگان وب سايت‌تان نام دامین را نسبت به IP كه شامل تعدادي عدد است بهتر به خاطر مي‌سپارند. نام‌هاي دامین باعث مي‌شوند تا شركت شما در مقايسه با ساير شركت‌ها متمايز شود.
انتخاب نامي منحصر به فرد شما را قادر مي‌سازد تا بتوانيد نام تجاري خود را به صورت آنلاین به نمايش گذاريد و به اين طريق شركت خود را از ساير رقيبان تجاري خود متمايز سازيد. نامه دامین‌ي شما؛ آدرس شما در اينترنت مي‌باشد، بنابراين اين نام را واضح، كوتاه و به يادماندني انتخاب كنيد.

 

چگونه نام دامین را ثبت كنيم؟

شما مي‌توانيد نام دامین‌تان را از طريق registrar ها و يا شركت‌هاي ميزباني وب به ثبت برسانيد. اگر شما نمي‌دانيد كه چگونه بايد وب‌سايتتان را راه‌اندازی كنيد. به ثبت رساندن نام دامین‌ اولين قدمي است كه شما مي‌بایست انجام دهيد، اين عمل شما را براي ايجاد سريعتر وب‌سايتتان ياري مي‌نمايد.
يك ايده‌ي بسيار خوب ديگر اينست كه اسامي مشابه دامين خود را به ثبت برسانيد و آن‌ها را بعنوان دامین جانشین (Domain Alias) بر روي وب‌ساييتان تنظيم كنيد.

 

بهترين نام دامین

به طور مثال صاحبان مشاغل از نام شركتشان بعنوان نام دامین‌شان استفاده مي كنند. اين كار نام دامین‌ي آن ها را آسان و به ياد ماندني مي‌كند. گاهي اوقات نام محصول يا علامت تجاري شما مهم تر از نام شركت شما مي باشد؛ در اينصورت از نام آنها بعنوان نام دامین‌تان استفاده كنيد. همچنين شما مي توانيد كليه‌ي این اسامي (نام شرکت، نام محصول و نامهای مرتبط و .... ) را ثبت كنيد و آن‌ها را به عنوان دامین جانشین (Damain Aliassing) به وب سایت خود متصل نماييد. اين عمل براي بالا بردن کاربران سایت شما بسيار مفيد است و كار آنها را براي يافتن وب سايت شما بسيار آسان مي‌سازد.

 

انتخاب پسوند دامین‌ها

پس از انتخاب نام دامین‌ي مناسب، كوتاه، به ياد ماندني و همچنين وابسته به حرفه‌تان، نوبت به انتخاب پسوند دامین مي رسد كه انتخاب آن اهميت بسياری دارد.

همه ی مردم ابتدا در مورد پسوند com. فكر مي‌كنند اگر نام دامین‌ي مورد نظرتان با پسوند com. آزاد مي باشد آن را به ثبت برسانيد.
به دليل عالي‌بودن؛ قابل قبول بودن وعامه پسند بودن اين پسوند، اكثر نامهاي موجود این پسوند به ثبت رسيده‌اند و به سختي مي‌توان دامین‌اي با اين پسوند و با نام مورد نظر يافت. شما مي توانيد نام دامین‌تان را با پسوند ديگري ثبت كنيد و يك دامين با پسوند com. هم كه آزاد است را به ثبت برسانيد و به دامین‌ي اصلي تان متصل كنيد. اين تكنيك سبب مي‌شود تا ترافيك وب سايت شما افزايش يابد.

اگر نتوانستيد با پسوند com. دامین‌اي را به ثبت برسانيد پسوندهای ديگري نیز وجود دارند؛ البته بعضي از پسوندها ممكن است براي وب‌سايت شما مناسب‌تر باشند.
پسوندهاي com, .net, .org, .info, .biz. پسوندهاي متداولتری هستند و سبب مي‌شوند تا ترافيك وب سايت شما افزايش يابد.
در زير توضیحاتی جهت شناخت بیشتر اين پسوندها آمده است:

org , .net, .com.
در سال 1985 فقط 6 پسوند موجود بود که 3 تای آنها org, .net, .com. بودند؛ هر چند با گذشت زمان com. بسيار مشهورتر از org, .net. شد.
دقت داشته باشيد كه اگر مي‌خواهيد دامین‌اي با پسوند org. ثبت كنيد؛ org. مخفف نام organization (سازمان) مي باشد . بهتر است چنانچه سایت شما مربوط به یک سازمان نیست از این پسوند استفاده ننمایید. برای مثال چنانچه می خواهید دامین ای برای یک فروشگاه ثبت کنید و از پسوند org. استفاده نمایید این پسوند سبب گمراهی کاربرانتان می گردد.

name , .info, .biz.
طولي نكشيد که از پسوندهاي org, .net, .com. استقبال شد و مردم دامین‌هاي خود را با اين پسوندها به ثبت رساندند وا کثر نامهای رایج و مناسب این پسوند ها ثبت شدند. بنابراین شركت‌هاي اينترنتي 3 پسوند biz ، .info ، .name. را اضافه كردند:
biz مخفف business (تجارت) است و مي‌تواند توسط هر شخصي به ثبت برسد امّا اصولاً مناسب وب‌سايت‌هايي است كه در ارتباط با تجارت مي باشند.
info مخفف information (اطلاعات) است و جهت استفاده در وب سایت های اطلاع رسانی مناسب مي‌باشد.
name یك پسوند بسيار عالي براي وب‌سايت‌هاي شخصي مي‌باشد.

ws , .mobi.
پسوند اینترنتی ws که در واقع مخفف «ساموآی غربی» است، اکثراً به عنوان مخفف «Web Site» عرضه می‌گردد‌ و بسیاری از وب‌سایت‌های با این پسوند، هیچ‌گونه ارتباطی با ساموآ ندارند.
دامین اینترنتی mobi مرتبط با موبایل mobile و دستگاه‌های همراه می‌باشد، و برای دسترسی به اینترنت به وسیلهٔ این دستگاه‌ها راه اندازی شده‌است.

 

پسوند های کشوری (Country code Top-level Domain)
پسوند های کشوری جهت نمايش وب سايت‌هاي شخصي و سازماني داخل كشورها ارائه شده است.
امروزه 200 پسوند کشوری جهت ثبت دامین‌ها وجود دارد. اين پسوند ها جهت تجارت‌هايي كه در داخل كشورها انجام مي شود و يا جهت دامین های جانشین (Domain Aliased) براي وب سايت‌هايي كه مربوط به شركت‌هاي چند مليتي مي‌باشند بسيار مناسب است. برای مثال در کشور ما ایران دامین ی IR. به عنوان دامین داخلی استفاده می شود.

 

ثبت دامین ای که قبلا به ثبت رسیده است

اگر شما به دنبال ثبت نام دامین‌اي مي‌گرديد كه قبلاً به ثبت رسيده است، مانند بسياري امور ديگر شما قادر خواهيد بود كه با متقاعد كردن صاحب دامین دوباره دامین را خريداري كنيد. معمولاً مي‌بايست مبلغي را كه به صورت توافقي بين شما و صاحب دامين تعيين مي‌شود به او پرداخت نماييد.

براي خريد دامین‌اي كه قبلاً ثبت شده است بهترين كار اين است كه اول به وب سایت خود این دامین مراجعه نمایید و یا وب‌سايت‌هاي اصلي Aftermarket مانند moniker.com و sedo.com و afternic.com را چك كنيد تا چنانچه دامین برای حراج گذاشته شده است پیشنهاد خرید دامین را بدهید. البته نام‌هاي بسيار ديگري در ذهن ما وجود دارند كه مي توانيم آن‌ها را ثبت كنيم چون قيمت خريد اين گونه دامین‌ها كه قبلاً ثبت شده اند نسبتاً بالا مي باشد.

اگر نام دامین‌ي مورد نظر شما براي حراج گذاشته نشده است، مأيوس نشويد؛ از طريق whois database اين دامین سعي كنيد با صاحب اين دامین ارتباط برقرار كنيد و پيشنهاد خريد را بدهيد.

اقدام ديگري كه مي توانيد انجام دهيد اين است كه منتظر شويد تا دامین expire شود و اميدوار باشيد كه صاحب دامین دوباره دامین‌اش را تمديد نكند و امّا در اين وضعيت بهتر اين است كه نام ديگري را براي وب‌سايت خود انتخاب كنيد.

 
مزایای ثبت دامین با RFM
  • ثبت بصورت Online
  • API با سرعت
  • ارائه کنترل پنل دامین
  • پشتیبانی 24 ساعته
  • امکان تغییر NS دامنه
  • ثبت NS رایگان تحت دامنه
  • امکان تغییر اطلاعات WHOIS
  • دریافت Authcode
  • امکان انتقال دامنه
Registrar

از مهمترین موارد در ثبت دامین (Domain) رجیستراری (Registrar) است که دامین توسط آن به ثبت می رسد. اطمینان و آرامش خاطر از مالکیت قطعی در زمان ثبت دامین، در گرو ثبت دامین با Registrar معتبر می باشد.